Bergamot

dōTERRA Bergamot Çalışması

Giriş

İş yerinizde masanızda, evinizde başucunuzda bir difüzörünüz yoksa neler kaçırdığınızı bilmiyorsunuz demektir. Rahatlamanın ve olumlu duyguları artırmanın en güvenli ve en uygun maliyetli yollarından biri uçucu yağları solumaktır. doTERRA bilim insanları tarafından yakın zamanda yapılan bir çalışma, CPTG® Bergamot uçucu yağının ruh halini iyileştirici özelliklerini oldukça stresli bir ortamda test etti.

Çalışma

Bergamot esansiyel yağının ruh halini etkileme kabiliyetine olan inanç yeni değildir. Önceki araştırmalar, bir dizi farklı ortamda solunduğunda canlandırıcı ve stres azaltıcı olabileceğine dair güçlü kanıtlar sağlamıştır. Bu etkilerin esas olarak Bergamot'un zengin monoterpen limonen, linalil asetat ve linalol konsantrasyonundan kaynaklandığı düşünülmektedir.

doTERRA'daki bilim insanları, Bergamot esansiyel yağının difüzyonunun bir ruh sağlığı merkezinin bekleme odasındaki ruh halini nasıl etkileyeceğini araştırmak istedi. Sekiz haftalık çalışma sırasında, dört adet susuz difüzör, hastalar gelmeden 15 dakika önce bekleme odasında gözden uzak bir yere yerleştirildi. 1., 3., 5. ve 7. haftalar uçucu yağ difüzyon dönemleriyken, 2., 4., 6. ve 8. haftalarda difüzör sadece damıtılmış su ile doldurulmuştur. 57 katılımcıdan toplam 15 dakika bekleme odasında oturmaları istenmiş ve randevularına geçmeden önce onaylanmış bir anket doldurmaları istenmiştir.

Toplam 45 katılımcı uçucu yağ difüzyonu deneme süresi boyunca anketi doldururken, 12 katılımcı distile su difüzyonu süresi boyunca (kontrol) anketi doldurmuştur. Test grubundaki katılımcıların kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olumlu duygu puanlarına (yüzde 17 daha yüksek) ve olumsuz duygu puanlarında biraz daha düşük artışlara (olumsuz düşüncelerde daha az artış bildirdiler) sahip oldukları bulundu. Difüzyondan kaynaklanan herhangi bir yan etki de görülmemiştir. Bu bulgular, Bergamot esansiyel yağı aromaterapisinin diğer ortamlardaki etkisine ilişkin mevcut araştırmalarla tutarlıdır.

Sonuç

Ofiste uzun bir gün mü geçirdiniz? Çocuklar sizi strese mi sokuyor? Hepimiz zaman zaman stres ve rahatsızlık yaşarız. Araştırmaların gösterdiği gibi, difüzörünüze birkaç damla Bergamot esansiyel yağı damlatmak, olumlu düşünmeyi ve sakinlik hissini teşvik etmek için harika bir seçenek olabilir.

Shopping Cart