Klinik Araştırma

Klinik araştırma neden önemlidir?

Klinik araştırma

Bilimsel bir araştırma veritabanının arama fonksiyonuna “uçucu yağlar” kelimelerini girdiğinizde karşınıza sayfalar dolusu içerik çıkacaktır. Sadece son yirmi yılda, uçucu yağları ve bileşenlerini değerlendiren 10.000'den fazla çalışma hakemli bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Modern bilim tarihinde, esansiyel yağların insan organizması üzerindeki etkilerini gerçek bir dünya ortamında değerlendiren 300'den az insan klinik çalışması bilimsel dergilerde yer bulmuştur. Ve yayınlanan bu klinik çalışmaların neredeyse tamamı akademik ortamlarda, uçucu yağ endüstrisiyle hiçbir bağlantısı olmayan kuruluşlar tarafından yürütülmüştür. Klinik araştırmaların eksikliği, uçucu yağların kullanımının uzun yıllar boyunca sağlık camiasının gözünde marjinal bir rol oynamasının ana nedenlerinden biridir. Uçucu yağ bilimindeki tek isim olan doTERRA, bunu tek başına değiştiriyor.

Klinik araştırma nedir?

Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) göre klinik araştırma, yaşayan insanları içeren bilimsel araştırmalardır. Deneysel araştırmalardan farklı olarak klinik araştırmaların tek amacı, belirli bir tedavi veya davranışın insanlarda sağlıklı bir değişim yaratmak için güvenli ve etkili bir araç olup olmadığını belirlemektir. İnsan klinik deneylerindeki katılımcılar, araştırmacıların belirli bir sonucu teşvik etmenin en güvenli ve en etkili yolunun ne olduğu hakkında sonuçlara varmak için veri toplamalarına yardımcı olmak amacıyla yeni maddelere (kişisel bakım ürünleri, diyet takviyeleri, uçucu yağlar, ilaçlar), yeni tedavi süreçlerine veya uygulama yöntemlerine veya davranış değişikliğine maruz bırakılır.

Klinik araştırma neden önemlidir?

Klinik araştırmalar önemlidir çünkü doğrudan sizinle ilgilidir. Laboratuvar ortamında canlı olmayan organizmalarda (in vitro), bilgisayarda simüle edilerek (in silico), hayvanlarda (doTERRA'nın yürütmediği veya desteklemediği) veya izole insan hücrelerinde (in vivo) yapılan araştırmalar, bir insan yeni bir maddeye veya tedaviye maruz kaldığında neler olabileceğine dair fikir verir. Ancak sonuçlar klinik araştırmalar kadar güçlü veya genelleştirilebilir değildir çünkü petri kabındaki bir agar çözeltisi doğal ortamındaki bir insandan çok farklıdır. Tıpta, her yeni farmasötik madde veya tedavi bir klinik çalışma ile başlar ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından ABD'de kullanılmasına izin verilmesi için güvenlik ve etkililik açısından kabul edilen eşikleri karşılaması gerekir. Kişisel bakım, diyet takviyeleri ve tamamlayıcı tıp biraz daha farklıdır; bu ürünlerin kullanımıyla ilişkili risk genellikle minimum düzeyde olduğundan, klinik deneyler gerekli değildir. Ve ihtiyaç duyulmayan şey genellikle yapılmaz. Klinik deneyler son derece karmaşık, zaman alıcı ve pahalıdır ve sonuçlar araştırmacıların beklediği veya istediği gibi olmayabilir. Bu yüksek risk ve maliyet nedeniyle, esansiyel yağ, diyet takviyeleri ve kişisel bakım alanında klinik çalışmalar nadirdir. Deneysel araştırmaların sonuçları genellikle bu ürünlerin güvenliği ve etkinliği konusunda elimizdeki tek şeydir, ancak doTERRA için durum böyle değildir.

doTERRA'da klinik araştırma

Yılın herhangi bir zamanında doTERRA'nın kampüsünü ziyaret ettiğinizde, devam eden birkaç klinik çalışma görmeniz muhtemeldir. doTERRA'nın araştırmaya adanmış bilim insanlarından oluşan bir ekibi ve yalnızca klinik deneylere adanmış özel bir departmanı vardır. Önceki çalışmalar halihazırda yayınlanmıştır ve doTERRA bilim insanları son aylarda tek yağlar, yeni karışımlar ve diyet takviyeleri üzerinde yedi klinik çalışma yürütmüştür. Bu klinik araştırmaların birçoğunun sonuçları bilimsel yayınlarla sonuçlanacaktır. DoTERRA artık dış kuruluşlar tarafından yapılan deneysel araştırmalara güvenmiyor. DoTERRA, kendi bünyesinde gerçekleştirdiği klinik araştırmalarla ürünlerinin güvenliğini ve etkinliğini kanıtlayarak esansiyel yağlar, kişisel bakım ve besin takviyeleri biliminde devrim yaratmaktadır. Böylece ürünlerinin sektörde en çok test edilen ve güvenilen ürünler olduğundan emin olabilirsiniz.

Uçucu yağ araştırmaları için güvenilir kaynaklar

1950 yılından bu yana, uçucu yağlar ve kimyasal bileşenleri hakkında 120.000'den fazla bilimsel araştırma makalesi yayınlanmıştır. Ancak bilim insanları esansiyel yağların sağlık alanındaki potansiyel uygulamalarının farkına ancak yakın zamanda varmışlardır. Bu nedenle son yirmi yılda uçucu yağlarla ilgili araştırmalarda bir patlama yaşanmıştır. Esansiyel yağlarla ilgili şimdiye kadar yayınlanan tüm çalışmaların dörtte üçü 2000 yılından sonra yayınlanmıştır.

Bu bilimsel araştırma patlamasına rağmen, uçucu yağlar henüz klinik sağlık hizmetlerine entegre edilmemiştir. Bunun nedeni kısmen, araştırmaların çoğunun umut verici olmakla birlikte hala deneysel olması ve uçucu yağların şimdilik alternatif ve tamamlayıcı çözümler olarak kabul edilmesidir. Ayrıca, uçucu yağ endüstrisi, ilaç olarak tescil edilmedikleri için uçucu yağların faydalarını açıklama konusunda sınırlıdır.

Bu sınırlamalar nedeniyle, birçok uçucu yağ kullanıcısı ve sağlık uzmanı, uçucu yağların özelliklerini anlamalarına yardımcı olmak için kişisel araştırma yapmaya artan bir ilgi göstermiştir.† Ne yazık ki, internette yanıltıcı, yanlış veya en iyi ihtimalle bilimsel bulgularla yeterince desteklenmeyen bilgiler içeren birçok kaynak bulunmaktadır. doTERRA olarak, uçucu yağların doğru kullanımını doğrulamak için bilimsel araştırmaların kullanılmasını teşvik ediyoruz. Uçucu yağların biyolojik aktivitesi hakkında kendinizi eğitmek için kullanabileceğiniz güvenilir kaynakların bir listesini derledik. ††

PubMed

PubMed, ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi (NLM) ve Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından tutulan büyük bir araştırma derlemesi olan MEDLINE veritabanında arama yapmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir arama aracıdır. PubMed, sağlıkla ilgili herhangi bir konuda araştırma yapmak isteyen çoğu doktor ve bilim insanının tercih ettiği kütüphanedir. PubMed kullanmanın iki dezavantajı, bazı araştırma makalelerinin MEDLINE veri tabanına dahil edilmemesi ve esansiyel yağ araştırması aramasının genellikle ilgisiz çalışmalarla gölgelenebilmesidir. Bu veri tabanındaki çalışmaların birçoğuna yalnızca yayıncıya ücretli abonelik ile erişilebilir.

Google Akademik

Google Scholar da ücretsiz bir arama aracıdır ve internetteki herhangi bir araştırma makalesini bulmak için kullanabilirsiniz. Google Scholar aramasında görünen çalışmaların birçoğuna yalnızca yayıncıya ücretli abonelik ile erişilebilir. PubMed gibi, olası bir dezavantaj, sonuçlarınızı aramanızla ilgili olmayan makalelerle bulanıklaştırmaktır.

AromaticScience

AromaticScience, özellikle uçucu yağ araştırmalarıyla ilgili yayınlara adanmış ücretsiz bir veritabanıdır. Kütüphanede bir arama fonksiyonu, makale özetleri ve tam metne bağlantılar bulunmaktadır. Genellikle tam metne yalnızca yayıncının ücretli aboneliği ile erişilebilir. Uçucu yağlarla ilgili yeni yayınlanan araştırmalar her gün AromaticScience.†††† adresinde yayınlanmaktadır.

† Deneysel araştırmalardan elde edilen bilgiler asla sağlık uzmanınızın talimatlarının yerine veya aksine kullanılmamalıdır.

†† Bu kaynaklar kişisel kullanım içindir ve doTERRA ürünlerini tanıtmak veya satmak için kullanılamaz.

††† AromaticScience doTERRA ile bağlantılıdır, ancak herhangi bir uçucu yağ markasını tanıtmayı amaçlamamaktadır.

Shopping Cart