Uyku ve bağışıklık sistemi

doTERRA Serenity® Restful Complex Softgels gibi doTERRA ürünleri, sağlıklı rahatlama ve uykuyu teşvik etmek için tasarlanmıştır. Uyku vücudu birçok yönden destekler ve araştırmalar uykunun birçok faydasının yanı sıra bağışıklık sistemine de iyi geldiğini göstermektedir.

Uyku ve bağışıklık sistemi

Hayatınız boyunca uyuyarak oldukça fazla zaman geçireceksiniz. Uyku, sağlıklı yaşam için gerekli olarak lanse edilmiştir ve kilo, odaklanma ve enerji gibi şeyleri etkiler. Dahası, son araştırmalar yeterli uykunun bağışıklık sisteminin gücünü de etkileyebileceğini göstermektedir.

Uyku üzerine bir çalışma

Tübingen Üniversitesi, uykuya ve uykunun bağışıklık sisteminin bir parçası üzerindeki etkisine daha yakından bakmaya karar verdi: T hücreleri. T hücreleri, bağışıklık yanıtında rol oynayan beyaz kan hücreleridir. Önceki araştırmalar, uyku yoksunluğunun T-hücresi yanıtının işlevsel ritmini bozabileceğini ve diğer bağışıklık belirteçlerini olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir †. Uykunun uygun T hücresi aktivitesi için neden bu kadar önemli olduğunu anlamayı uman araştırmacılar, dikkatlerini T hücrelerinin hedef †'lerine yapışma kabiliyetini etkileyen sinyallere yöneltti. Bir antijen (yabancı bir madde) tanımlandıktan sonra T hücrelerinin yardımcı molekülleri aktive etme kabiliyetine yardımcı olabilen veya engelleyebilen bir grup sinyal molekülüne odaklandılar. Araştırmacılar bunu yapmak için farklı uyku koşullarında sağlıklı gönüllülerin T-hücresi aktivitesini analiz etti. Buldukları şey, bu agonistlerin (bir reseptöre bağlandıklarında bir tepkiye neden olan maddeler) seviyelerinin uyku sırasında önemli ölçüde düştüğü ve T hücrelerinin sinyallerinin hedeflerine ulaşmasına ve onlara yapışmasına (“integrin yapışkanlığı”) izin verdiğiydi. Kısacası araştırmacılar, T hücrelerinin iletişim kurma ve hedeflerine bağlanma yeteneklerini artıran moleküller etkin olmadığında istilacılara karşı bir yanıt tetiklemede en etkili olduklarına dair güçlü kanıtlar buldular. Sağlıklı bir uyku uyuduğunuzda bunlar daha inaktif olur.

Sağlığınız için uyuyun

Tutarlı bir uyku rutini geliştirmek, genel sağlık ve refahı desteklemenin en önemli yollarından biri olabilir. doTERRA ürünlerini yatma ritüelinize dahil etmek, bağışıklık sistemini destekleyici uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilir.

  1. Yatma zamanı rutininizin bir parçası olarak en sevdiğiniz esansiyel yağları dağıtın. doTERRA Serenity® Restful Blend, yatıştırıcı bir yatma zamanı ortamı yaratmaya yardımcı olmak için özel olarak formüle edilmiştir, ancak sakinleştirici aromaya sahip herhangi bir yağ (özellikle linalool ve linalil asetat bakımından zengin olanlar) işinizi görecektir.
  2. Rahatlama hissini desteklemek için yatmadan 30 dakika önce doTERRA Balance® Grounding Blend veya başka bir sakinleştirici esansiyel yağı ayaklarınızın altına veya boynunuza uygulayın.
  3. Lavantanın dahili kullanımının sinir sistemini sakinleştirdiği ve sağlıklı rahatlamayı teşvik ettiği klinik araştırmalarda gösterilmiştir.†* Dinlendirici uykuyu teşvik etmek için yatmadan 30 dakika önce 1-2 doTERRA Serenity® Restful Complex Softgels almayı deneyin.

Nereden bakarsanız bakın, uyku sağlıklı bir yaşam tarzının anahtarıdır. Uyku rutininizi desteklemek için hangi DoTERRA ürünlerini kullanmayı seviyorsunuz?

†Bahsedilen çalışmalarda doTERRA ürünleri kullanılmamıştır ve bu makale, çalışmaların sonuçlarının doTERRA ürünleriyle tekrarlanacağını iddia etmemektedir. Ayrıca, bu makale, araştırmayı yürüten veya sponsor olanlar tarafından doTERRA ürünlerinin herhangi bir şekilde onaylandığı anlamına gelmemektedir.

*Bu ifadeler Gıda ve İlaç İdaresi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için tasarlanmamıştır.

Shopping Cart