Uçucu yağların güvenli kullanımı için kılavuzlar

Esansiyel yağları çok güvenli ve kullanımı kolaydır. Ancak adresinde yer alan terapötik kalitede saf uçucu yağların yüksek konsantrasyonlu bitki özleri olduğunu ve dikkatli kullanılması gerektiğini bilmek önemlidir.

Cilt testi:  Hassas cilde sahip kişiler basit bir cilt testi ile istenmeyen tahrişleri önleyebilirler. Ön kola bir miktar nötr taşıyıcı yağ ve ardından az miktarda uçucu yağ koyun. Bir saat sonra ciltte herhangi bir tahriş görülmezse, yağ bir taşıyıcı yağ ile seyreltildikten sonra veya önce cilde bir kat taşıyıcı yağ ve ardından uçucu yağ sürülerek güvenle kullanılabilir.

En yaygın kullanılan organik taşıyıcı yağlar şunlardır: Hindistan cevizi yağı (fraksiyonlu), jojoba yağı, badem yağı, avokado yağı, zeytinyağı vb.

Azı karar çoğu zarar:  Yetişkinler için normal doz 1-3 damladır. Detoksa yardımcı olduğu için limon yağları ile yavaşça başlayın. Bir kerede çok kullanmaktansa az kullanmak daha iyidir.

Seyreltin:  Her yağ için etikette hangi miktarda seyreltilebileceği belirtilmiştir.  adresinde bir sonraki sayfada uçucu yağların taşıyıcı yağ ile seyreltilmesine genel bir bakış yer almaktadır.

Sıcak yağlar  Kekik, Tarçın, Sinameki, Kekik ve Karanfil gibi maddeler kullanılmadan önce her zaman güçlü bir şekilde seyreltilmelidir. Nane güçlü bir şekilde serinleticidir ve bu nedenle taşıyıcı yağ ile seyreltilerek kullanılması daha iyidir.

Bebekler ve çocuklar:  Temel kural, 1 çorba kaşığı taşıyıcı yağı bir damla uçucu yağ ile seyreltmektir. Bebekler için seyreltilmiş yağı ayaklarının altında kullanın ve ayağını ağzına sokup yağı yutmasını önlemek için her zaman bir çorap giydirin. Uçucu yağların dahili kullanımı sadece 6 yaşından itibaren geçerlidir.

Dahili kullanım:  Sadece “diyette kullanım” etiketli yağlar küçük miktarlarda dahili olarak kullanılabilir. Hafif yağlar dil altına damlatılabilir. Sıcak yağlar en iyi kapsül yoluyla alınır. Birçok yağ yemek pişirmede kullanılabilir ve yemeklerin lezzetini yoğunlaştırabilir. Yine, daha azı daha çoktur. Asla plastik şişe veya plastik bardak kullanmayın, tercihen her zaman cam kullanın.

Güneş ışığına duyarlıdır:  Narenciye yağlarını kullandıktan sonra, cilt yanıklarını önlemek için 12-24 saat boyunca UV ve doğrudan güneş ışığından kaçının.

Gözler, kulaklar, burun:  Yağı asla doğrudan gözlere, kulaklara veya buruna damlatmayın.  Asla su kullanmayın  çünkü bu aslında cildin emilim kapasitesini artırarak daha da fazla yanmasına neden olur. Yağ yanlışlıkla göze çok yaklaşırsa, hatta göze kaçarsa, durulamak için her zaman bir baz yağ kullanın.

Hamilelik ve emzirme:  Çoğu yağ normal şekilde kullanıldığında hamilelik ve emzirme döneminde güvenle kullanılabilir ve aslında hamilelik sırasında büyük rahatlama sağlar. Ama aynı zamanda doğum sırasında ve sonrasında da. Bazı yağlar hormonları etkileyebilir ve bu nedenle bu dönemde önerilmez. Örneğin nane, süt üretimini azaltabilir. Kullanımı size eşlik eden ebe veya doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.

Ciddi sağlık sorunları : Astım, epilepsi, yüksek tansiyon ve diğer ciddi sağlık sorunları olan kişiler, uçucu yağları kullanarak neredeyse kesinlikle büyük bir rahatlama yaşarlar. Kullanımının eşlik eden doktorlar ve terapistler ile koordine edilmesi tavsiye edilir. Epilepsisi olan kişiler rezene, fesleğen, huş ağacı ve bu yağları içeren karışımlardan kaçınmalıdır. Yüksek tansiyonu olan kişiler kekik ve biberiyeden kaçınmalıdır.

Uçucu yağlarla banyo yapmak:  Uçucu yağları banyo suyuna eklemeden önce her zaman banyo veya duş jeli, (pirinç) sütü veya tuz (deniz tuzu, epsom tuzu) gibi bir dağıtıcı ile karıştırın.

Yanıcıdır:  Birçok yağ yanıcıdır. Bu nedenle, bunları açık alevlerden ve ısı kaynaklarından uzak tutun.


Seyreltmeye genel bakış

Yağı ne için kullanmak istiyorsunuz?Seyreltme
Bebekler, küçük çocuklar veya “sıcak” yağlar0,5%
Çocuklar, yaşlılar, hassas ciltler1%
Günlük cilt bakımı2-3%
Tek veya kısa süreli kullanım10-25%
Uçucu yağ damlası miktarı
Baz yağ0,5%1%2%3%10%25%
  5ml 1231025
10ml12462050
15ml1,53693075
30ml36121860150

Bir damla kesin bir ölçü birimi değildir ve bir damlanın büyüklüğü yağın viskozitesine ve şişenin damlalığına bağlıdır.

Shopping Cart