Duygular ve uçucu yağlar

Duygusal sağlığımız, vücudumuzun geri kalanının nasıl hissettiğini ve işlev gördüğünü doğrudan etkileyebilir. Duygusal strese girdiğimizde, bu durum genel yaşam kalitemizi ve günden güne nasıl hissettiğimizi düşürür. Duygusal sağlık, nasıl karar verdiğimizi, başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunduğumuzu ve günlük yaşamdaki olaylara nasıl tepki verdiğimizi etkiler. Stres, endişeli duygular, hava durumundaki değişiklikler ve bir dizi rahatsız edici (ancak yaygın) duygu gibi şeyler ruh halimizi olumsuz etkileyebilir. Bizi etkileyen şey ne olursa olsun, olumsuz duygulara karşı koyacak araçlar ve ‘başa çıkma' yöntemleri bulmak önemlidir – aksi takdirde yaşam kalitemizi ciddi şekilde etkileyebilir.

İPUÇLARI

Uçucu yağların duygular üzerinde nasıl etkili olabileceğini anlamak için öncelikle limbik sistemin nasıl işlediğini bilmekte fayda var.

Limbik sistem koku alma sisteminizin üzerinde yer alır. Limbik beyin, duygular ve duygulanımla ilgili her şeyi kapsar. Eğlenmenizi sağlar. Bu, hem sevgi ve şefkat gibi olumlu duyguları hem de üzüntü ve korku gibi olumsuz duyguları içerir. Limbik sistem ayrıca olayları hatırlamanızı sağlar, böylece onları tekrarlayabilir veya onlardan kaçınabilirsiniz. Evrimsel olarak, hayatta kalmamızı sağladığı için olumsuz şeyleri algılamaya daha meyilliyiz. Hayatınızdaki olumlu şeyleri algılamak sizi eğitebilir. Uçucu yağlar bu konuda size yardımcı olabilir, böylece olumlu deneyimlere daha açık olursunuz.

Ama bu nasıl olabilir? Bir uçucu yağın aromasını burnunuzdan soluduğunuzda, moleküller koku alma sisteminizi uyarır. Oradan limbik sisteme sinyaller gönderilir. Bu milisaniyeler içinde gerçekleşir! Bu nedenle koku, beyninize ulaşmanın ve duygusal durumunuzu etkilemenin en hızlı yoludur.

Sakinlik ve esenlik hissi yaratarak veya olumlu bir ortam oluşturarak duygusal sağlık için esansiyel yağları kullanabiliriz. Her esansiyel yağın kendine özgü bir kimyasal profili vardır, ancak çoğu yağ uyarıcı veya sakinleştirici özellikleriyle kategorize edilebilir.

Duygusal sağlık için en iyi 10 esansiyel yağ

UYARICI YAĞLAR

Yabani Portakal esansiyel yağının uyarıcı, canlandırıcı aroması stres dolu bir günde enerji sağlayabilir. Yabani Portakal, enerji, doğallık, neşe ve bolluk duygularına ilham vermeye yardımcı olan ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Bir dahaki sefere kendinizi neşelendirmek istediğinizde, Yabani Portakal'ın parlak kokusunun gün boyunca size bir canlanma sunmasına izin verin.

Bu karışım, olumlu bir ruh halini teşvik etmek ve keyifli bir ortam yaratmak için yedi narenciye yağını bir araya getirir. Yabani Portakal, Limon , Greyfurt, Mandalina, Bergamot, Mandalina ve Clementine'in canlandırıcı kokularını bir araya getiren Citrus Bliss, ruh halini yükseltmeye yardımcı olur ve mutlu bir tutum sergiler.

doTERRA Emotional Aromatherapy System®'in bir parçası olan Cheer Uplifting Blend iyimserlik duygularını desteklemeye yardımcı olur. Kendinizi ağır ve asık suratlı hissetmenize neden olan olumsuz duygular yaşadığınızda, doTERRA Cheer'in taze aroması neşe ve mutluluk hissini geri kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Adından da anlaşılacağı gibi Elevation, ruh halini iyileştirmek için tasarlanmış canlandırıcı bir uçucu yağ karışımıdır. Mandalina, Ylang Ylang, Lavanta ve daha fazlası gibi esansiyel yağların eşsiz karışımıyla Elevation, özgüven ve özsaygı duygularını desteklemeye yardımcı olurken stres duygularını da azaltabilir.

Nane, Clementine, Basil, Melissa ve daha fazlası gibi narenciye ve nane yağlarının mükemmel bir karışımı olan doTERRA Motivate Cesaretlendirici Karışım, güven ve cesaret duygularını teşvik eder. Bu, hayata karşı yeniden motive ve hevesli olmak için şüphe, karamsarlık ve sinizm gibi duygularla mücadele etmek için güçlü bir yağdır.

YATIŞTIRICI YAĞLAR

Taze, narenciye benzeri bir aromaya sahip olan Melissa yağı, gerginliği ve sinirleri yatıştırmak için güçlüdür, rahatlama duygularını teşvik eder ve ruh halini canlandırır. Bir dahaki sefere zihninizi sakinleştirmek ve gerginlik hissini azaltmak istediğinizde bir şişe Melissa alın.*

Lavanta

Birçok kişi lavanta yağını duygusal sağlık için kullanır, çünkü sakinleştirici duyguları teşvik eder ve gerginlik duygularını hafifletir. Bazı çalışmalar, Lavanta'nın kimyasal özelliklerinin onu depresif duyguları azaltmak için değerli kıldığını öne sürmektedir.

doTERRA Peace, Vetiver, Lavanta, Ylang Ylang, Frankincense ve Clary Sage gibi sakinleştirici uçucu yağların güzel bir karışımı olan doTERRA Duygusal Aromaterapi Sistemi'nin bir başka favori yağıdır. doTERRA Peace Reassuring Blend, endişeli duygulara karşı koyarken, güvence ve memnuniyet duygularını teşvik eder.

Bu topraklayıcı yağ karışımı, denge ve sakinlik duygularını teşvik ederken tüm vücuda rahatlama sağlar. doTERRA Balance, stresi azaltmak, endişeli duyguları hafifletmek ve sakin bir ortam yaratmak isteyenler için başvurulacak bir yağdır.

PastTense®

Duyguları sakinleştirmek söz konusu olduğunda, PastTense Tension Blend'in nane ve bitki yağları topraklama ve duygusal denge sağlamak için çalışabilir. PastTense, hem zihin hem de beden üzerindeki sakinleştirici etkileriyle bilinen esansiyel yağları kullandığından stres ve endişeli duyguları azaltmaya yardımcı olur.

Duygusal sağlığınız için esansiyel yağları kullanmaya hazır olduğunuzda, sundukları güç ve kudreti etkili bir şekilde deneyimlemenin birkaç yolu vardır. Kullanmak istediğiniz yağı bulduğunuzda, bu uygulama yöntemlerinden birini deneyin:

  1. Uçucu yağ difüzörü kullanın
  2. Avuç içlerine bir damla uygulayın ve içinize çekin
  3. Fraksiyone hindistan cevizi yağı ile boyuna masaj yapın
  4. Dirseğin iç kısmına sürün
  5. Bileklere sürün ve aromasını gün boyunca yanınızda taşıyın
SİZİN için neyin işe yaradığını bulun

Unutmayın, uçucu yağlar herkes için farklı etki gösterir. Her bir yağın çok karmaşık bir kimyasal yapısı olduğundan ve aromalar beynimizin kişisel anılarımızı ve deneyimlerimizi depolayan bölümüyle etkileşime girdiğinden, iki kişi bir esansiyel yağı tamamen aynı şekilde deneyimlemeyecektir. Bir başkası için yatıştırıcı veya uyarıcı olan bir yağın aynı etkiye sahip olmayabileceğini unutmamak önemlidir.

Favori yağlarınızı keşfedin. Hangisini gerçekten sevdiğinizi görmek için gözleriniz kapalıyken birkaç yağı koklayın. Yağın kokusunu bilinçli bir şekilde alarak, size gerçekten neyin yardımcı olduğunu keşfetmek daha kolaydır.

Günlük rutininizde yağları kullanın. Duygusal sağlık için uçucu yağların sakinleştirici, canlandırıcı, topraklayıcı, uyarıcı veya rahatlatıcı etkilerinden yararlanmak için, bunları günlük aktivitelerinizde, örneğin cilt bakımı rutininizin bir parçası olarak, ofiste veya arabada bir difüzörle, yoga veya diğer aktiviteler sırasında ve gününüzün aklınıza gelebilecek hemen hemen her yerinde kullanabilirsiniz.

Tutarlı olun. Ruh halinizi değiştirmek istediğinizde uçucu yağları ara sıra kullanmak yerine, daha düzenli olarak küçük miktarlarda kullanmayı deneyin. Tek seferlik bir uygulama her zaman ruh hali değişikliğini garanti etmez.

Günlük rutininize başka sağlıklı alışkanlıklar da ekleyin. Belirtildiği gibi, uçucu yağlar iyi bir duygusal sağlığı desteklemek için sadece bir kaynaktır. Diğer sağlıklı alışkanlıkları esansiyel yağ kullanımı ile birleştirmek, genel olarak daha iyi bir duygusal sağlık geliştirmenize yardımcı olabilir. Daha iyi bir uyku kalitesi, sağlıklı beslenme, daha fazla egzersiz ve dışarıda ve güneş ışığında yeterli aktivitenin daha fazla duygusal sağlık için önemli bir bileşen olduğunu düşünün.

Sormaya cesaret et! Duygusal olarak dengeli bir yaşam arayışınız bunaltıcı hale geldiğinde, yardım istemekten çekinmeyin. Arkadaşlarınıza ve ailenize ulaşmak ve profesyonel yardım almak, iyi bir duygusal sağlık yolculuğunuzu hızlandırabilir.

Uçucu yağlar ve duygusal sağlık hakkında daha fazla bilgi için doTERRA Podcast, “Uçucu Yağlarla Duygusal Sağlık” dinleyebilir veya doTERRA e-Kitabı, Aromaterapinin Duygusal Faydaları'nı okuyabilirsiniz. İkisi de İngilizce.

En İyi Ürünler

Videolar

Shopping Cart