Hormonlar

Endokrin sistem açlık, uyku, anksiyete ve diğer günlük deneyimleri düzenleyen hormonlar üretir. Aşırı stres endokrin sistemi strese sokabilir. Clary Sage, Fennel, Rose ve Melissa dahil olmak üzere çeşitli uçucu yağlar endokrin sistem sağlığını destekleyebilir.

İPUÇLARI

Endokrin sistem, metabolizma, büyüme, uyku, kalp atış hızı, kan şekeri, adrenalin salınımı, libido ve daha birçok şeyi düzenlemekten sorumlu olan hormonlarınızı yönetir.

Endokrin sistem, vücutta hormon üreten, depolayan ve salgılayan bezlerden (hipofiz, tiroid, adrenal, yumurtalık ve testis) oluşur. Hormonlar vücutta bir iletişim biçimi olarak görev yapan kimyasallardır. Endokrin sistem, hormonları kan dolaşımına salgılamak için bezleri harekete geçirir ve hormonları vücuda dağıtır. Bu hormonlar hayatta kalmamız için çok önemlidir; homeostazın korunmasına yardımcı olurlar, Bu, kan basıncını, kan şekerini, seks hormonlarını, sindirim enzimlerini, stres tepkisini ve çok daha fazlasını düzenlemeyi içerir. İyi çalışan salgı bezleri genel sağlık ve yaşam kalitesi için kilit öneme sahiptir.

Birçok farklı türde hormon molekülü vardır ve her bir tür farklı tepkileri tetikleyen farklı bir mesaj gönderir. Endokrin sistem adrenalin, kortizol, insülin, progesteron, melatonin, östrojen, testosteron ve vücuda mesajlar gönderen diğer birçok hormonun salınımını düzenler.

Hipofiz bezi ana bez olarak bilinir. Endokrin sistemdeki diğer tüm bezleri kontrol eder. Beynin hipotalamus adı verilen özel bir bölümü hipofiz bezini kontrol eder, dolayısıyla endokrin sistem aslında sinir sisteminin kontrolü altındadır. Endokrin sistemin kontrolü altındaki hormonlar deri, böbrekler, mide, karaciğer, pankreas, üreme sistemi ve kalp dahil olmak üzere birçok organın ve vücut sisteminin işlevini kontrol eder.

Uçucu yağlar endokrin sistemi desteklemek ve denge ve homeostazı teşvik etmek için kullanılabilir. Clary Sage, Fennel, Lemongrass, Melissa, Rose ve Rosemary dahil olmak üzere çeşitli uçucu yağlar endokrin sistemin sağlıklı işleyişini desteklemede yararlı olabilir. Bu yağların bir difüzörde kullanılması, fraksiyone hindistan cevizi yağı ile seyreltilmiş cilde uygulanması veya dahili kullanım yararlı olabilir.

En İyi Ürünler

Videolar

Shopping Cart