Solunum

Solunum sistemi nefes alıp vermenizden sorumludur ve akciğerler, hava yolları ve soluk borusundan oluşur. Her nefes vücudunuz tarafından hücrelerinize oksijen taşımak, büyümelerine, çoğalmalarına ve çeşitli işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı olmak için kullanılır. Nane gibi uçucu yağlar, sağlıklı nefes almayı desteklemek için yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

İPUÇLARI

Nefes almak ayak parmaklarınıza oksijeni nasıl ulaştırır? Her şey ağzınız ve burnunuzla başlar. Nefes aldığınızda, ciğerlerinizin altındaki bir kas kasılır – diyafram. Bu, havayı burnunuzdan veya ağzınızdan çeker ve burada ısınır. Bu önemlidir çünkü hava çok soğuk veya kuruysa ciğerlerinizi tahriş edebilir ve nefes almaya çalıştığınızda sorunlara neden olabilir.

Hava buradan bronş adı verilen iki tüp aracılığıyla nefes borunuzdan akciğerlerinize doğru ilerler. Akciğerlerde bronşlar, en küçüğü bronşiyol olarak adlandırılan ve yaklaşık bir saç teli kadar ince olan daha küçük ve daha küçük tüplere ayrılır. Hava bu tüplerden geçerek her bronşiyolün sonunda bulunan ve alveol adı verilen küçük keseciklere ulaşır. Pulmoner alveoller o kadar küçük kılcal damarlarla çevrilidir ki kan hücreleri ancak teker teker geçebilir. Oksijen, pulmoner alveollerden bu kılcal damarlara geçerek kan hücrelerine bağlanır ve daha sonra kalp tarafından pompalanarak vücudun her yerine ulaşır.

Kan hücrelerinize oksijen dağıtırken, aynı zamanda vücudunuzun doğal süreçlerinin atık ürünü olan karbondioksiti alır ve akciğerlere geri gönderir. Karbondioksit daha sonra oksijenin tersine bir yolculuk yapar ve dışarı verilir. Karbondioksit vücudu bu şekilde terk eder. Bu, diyafram gevşeyip havayı ciğerlerinizden dışarı ittiğinde gerçekleşir. Bu süreç günde binlerce kez gerçekleşir ve öksürük gibi bir rahatsızlık olmadığı sürece genellikle fark edilmez.

Solunum yollarınızı sağlıklı tutmak önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak, iyi beslenmek ve her gün yeterince uyumak – bunlar solunum sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olmanın anahtarlarıdır. Esansiyel yağlar da hava yollarının açık olduğu hissini ve kolay nefes almayı destekleyebilir.* Solunum sisteminizi desteklemek için iyi bir yol arıyorsanız Nane, doTERRA On Guard® Limon veya Kakule gibi yağları deneyin.* Ayrıca serinletici, yatıştırıcı bir his için doTERRA Air on the Skin® veya Okaliptüs (fraksiyone hindistan cevizi yağı ile seyreltilmiş) kullanabilirsiniz.

Mevsim değişikliği sizi sorunlara hazırlayabiliyorsa, solunum sisteminizi mevsimler boyunca desteklemek için günlük TriEase® Softgels Seasonal Blend'i deneyin.

En İyi Ürünler

Videolar

Shopping Cart